www.engineering-suomi.com
13
'26
Written on Modified on
Metsä Fibre valitsee ANDRITZin Kemin keittoprosessin modernisointiin
Kemin biotuotetehtaan modernisointiprojekti laajentaa raaka-ainejoustavuutta ja parantaa selluntuotannon tehokkuutta jatkuvatoimisen keittoteknologian avulla.
www.andritz.com

Metsä Fibre on valinnut ANDRITZin modernisoimaan Kemin biotuotetehtaan keittojärjestelmän Suomessa. Päivityksen käyttöönotto on suunniteltu vuoden 2026 neljännelle neljännekselle, ja sen tavoitteena on parantaa tuotannon joustavuutta, prosessitehokkuutta ja lämmöntalteenottoa tehtaan sellunvalmistustoiminnoissa.
Projekti keskittyy tehtaan nykyisen keittolaitoksen päivittämiseen tukemaan sekä havu- että lehtipuun käsittelyä jatkuvatoimisen keittoteknologian avulla. Modernisoinnin tarkoituksena on auttaa laitosta saavuttamaan suunniteltu 1,5 miljoonan tonnin vuotuinen selluntuotantokapasiteetti.
Jatkuvatoimisen keittojärjestelmän päivitys
Yhteistyö vastaa suurimittakaavaisen selluntuotannon tuotantojoustavuuteen ja prosessin vakauteen liittyviin operatiivisiin vaatimuksiin. Jatkuvatoimisia keittojärjestelmiä käytetään ligniinin kemialliseen erottamiseen puukuiduista selluntuotannon aikana, ja järjestelmän kokoonpano vaikuttaa suoraan saantoon, energiatehokkuuteen ja raaka-aineiden hyödyntämiseen.
ANDRITZ muuntaa nykyisen keittolaitoksen yksisäiliöiseksi LoSolids-jatkuvakeittoteknologiakseen. Järjestelmä on suunniteltu parantamaan lipeän kiertoa ja lämpötilan jakautumista keittimessä, mikä tukee tasaisempia keitto-olosuhteita ja suurempaa sellusaantoa.
Päivitetty prosessikokoonpano mahdollistaa sen, että Kemin tehdas voi käsitellä sekä lehti- että havupuuraaka-aineita samassa tuotantojärjestelmässä, mikä lisää toiminnallista joustavuutta raaka-aineiden saatavuuden ja markkinakysynnän mukaan.
Laitteistokokonaisuus ja tekniset vastuut
Modernisointiin kuuluu ANDRITZ TurboFeed -hakkeen syöttöjärjestelmän sekä uuden Diamondback-hakesiilon asennus, joiden tarkoituksena on parantaa hakkeen käsittelyä ja syötön tasaisuutta keittoprosessiin.
Kokonaisuuteen sisältyy myös höyryreboilerijärjestelmä, jonka tarkoituksena on parantaa keittimen lämmöntalteenottoa. Talteen otettua lämpöenergiaa voidaan käyttää uudelleen tuotantoprosessissa, mikä vähentää höyryn tarvetta ja parantaa kokonaisenergiatehokkuutta. Höyryreboileri on myös suunniteltu minimoimaan sellunkeiton aikana syntyviä hajukaasupäästöjä.
Metsä Fibre integroi päivitetyt järjestelmät olemassa olevaan tehdasinfrastruktuuriin ja vastaa operatiivisen käyttöönoton valvonnasta Kemin toimipaikalla.
Tuotanto ja teollinen vaikutus
Päivitetyn keittolaitoksen odotetaan parantavan järjestelmän käytettävyyttä, lisäävän keittosaantoa ja tukevan korkeampaa tuotannon luotettavuutta. Parantunut raaka-ainejoustavuus voi myös auttaa optimoimaan kuitujen hankintaa ja tuotannon suunnittelua vaihtelevissa puun saatavuusolosuhteissa.
Projekti jatkaa Metsä Fibren ja ANDRITZin pitkäaikaista yhteistyötä teollisen selluntuotantoteknologian alalla. ANDRITZ on aiemmin toimittanut useita merkittäviä prosessijärjestelmiä, mukaan lukien koko kuitulinjan, Metsä Fibren Äänekosken biotuotetehtaalle.
Modernisointi heijastaa jatkuvia investointeja teolliseen automaatioon, energiatehokkaaseen prosessointiin ja joustavaan tuotantoinfrastruktuuriin sellu- ja paperiteollisuudessa.
Toimittanut Natania Lyngdoh, Induportalsin toimittaja, tekoälyn avustuksella.
www.andritz.com

